SağlıkGenel SağlıkTürk Ceza Kanununda Engelliler

Türk Ceza Kanununda Engelliler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Türk Ceza Kanununda Engelliler hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Türk Ceza Kanununda Engelliler

Türk Ceza Kanununda Engelliler

——————————————————————————–

Ayırımcılık
Madde 122- (1) Kişiler arasında dil ırk renk cinsiyet özürlülük siyasi düşünce felsefi inanç din mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak; (1)
a) Bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen veya kişinin işe alınmasını veya alınmamasını yukarıda sayılan hallerden birine bağlayan
b) Besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden
c) Kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen Kimse hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir
Suçu bildirmeme
Madde 278- (1) İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
(2) İşlenmiş olmakla birlikte sebebiyet verdiği neticelerin sınırlandırılması halen mümkün bulunan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır
(3) Mağdurun onbeş yaşını bitirmemiş bir çocuk bedensel veya ruhsal bakımdan özürlü olan ya da hamileliği nedeniyle kendisini savunamayacak durumda bulunan kimse olması halinde yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır
(1) 1/7/2005 tarih ve 5378 sayılı Kanunun 41 inci maddesi ile bu fıkrada yer alan “cinsiyet” ibaresinden sonra gelmek üzere “özürlülük “ ibaresi eklenmiştir

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Türkiye: Türkiye veya resmi adıyla Türkiye Cumhuriyeti (), başkenti Ankara olan ve Avrupa ile Asya kıtalarının her ikisinde de toprağı bulunan ülkedir.
Türkiye'nin köyleri: Türkiye'nin köyleri, Türkiye'de kırsal nüfusun yaşadığı yerleşme birimlerinden köy kanununun uygulandığı ve köy olarak tarif edilen sayısı 2010 verilerine göre 34.247'dir.
Karasal iklim: Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşitidir.
Türkler: Türkler, Anadolu Türkleri veya Türkiye Türkleri, çoğunlukla Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu'nun eski topraklarında yaşayan, Türk halkıdır.
Türkiye'de Karadeniz iklimi: Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) asıl olarak Karadeniz Bölgesi'nde ve Marmara Bölgesi'nde Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür.
Engelliler Tiyatrosu: Engelliler Tiyatrosu, Engelli bireylerin. Toplumun sosyal ve sanatsal yaşamdan var olduğunu göstermek amacıyla kurulmuş oyuncularının bir çoğunluğunu engellilerin oluşturduğu tiyatro topluluklarıdır.
Engelliler Haftası: Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.
Engellilik: Engelli, fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi).
Türkiye Futbol Federasyonu: Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.
Uluslararası Engelliler Günü: Uluslararası Engelliler Günü (İngilizce:International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu yana 3 Aralık gününde Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir.
 

0 Yorum ›

 

Türk Ceza Kanununda Engelliler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Türk Ceza Kanununda Engelliler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.