Soru & CevapTurkiye Ye Komsu Ulkeler

Turkiye Ye Komsu Ulkeler

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Türkiye’nin Sınır Komşusu Olan Ülkeler Hangileridir? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Turkiye Ye Komsu Ulkeler ve Turkiyenin Komsu Ulkeleri ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Turkiye Ye Komsu Ulkeler

Türkiye’nin Sınır Komşusu Olan Ülkeler Hangileridir?

Soru

Karadeniz e kıyısı olan sınır komşularımız hangi ülkelerdir?

Cevap

BATI KOMŞULARIMIZ

 • Türkiye’ nin batıda iki komşusu vardır; Bulgaristan ve Yunanistan.
 • Türkiye’ nin kuzeybatı komşusu Bulgaristan’ dır. Türkiye’ nin Bulgaristan sınırı alçak düzlüklerden oluşur. Meriç Irmağı sınırın küçük bir bölümünü oluşturur.
 • Bulgaristan’ ın ortasında bulunan Balkan Dağları ülkeyi, doğu-batı ekseninde ikiye böler. Sınıra yakın bölgelerde ise Rodop Dağları bulunur.
 • Meriç, Yunanistan sınırının tamamını oluşturur.
 • Yunanistan sınırı alçak düzlüklerden oluşur.
 • Ege’ de çok sayıda Yunan adası vardır. Kimi adalar, o kadar yakındır ki, Türkiye’ den adadaki arabalar bile seçilebilir.
 • Yunanistan ile kıta sahanlığı konusunda anlaşmazlık yaşanmaktadır.

DOĞU KOMŞULARI

 • Yakın zamana kadar Türkiye’ nin iki doğu komşusu vardı: İran ve Sovyetler Birliği. Ancak, 1989 yılında Sovyetler Birliği dağılınca yeni komşularımız oldu.
 • Gürcistan, Ermenistan ve Nahcivan yeni komşumuz olurken, artık Sovyetler Birliği ile sınırımız kalmadı.
 • Bu dönemde, İran ile sınırımız değişmedi. Aslında, Türkiye-İran sınırı, yüzyılları aşan, ülkemizin en eski sınırıdır.
 • Doğu sınırımızın tamamı dağlık bölgelerden oluşur.
 • Kısa aralıklarla akarsular sınırı çizse de, genellikle doğu sınırımızı dağların zirveleri oluşturur.
 • 1990’ ların başında Ermenistan’ ın giriştiği bir işgal hareketi ile Türkiye’ nin Azerbaycan ile teması kesilmiştir. Ermenistan, hala bu toprakları işgal etmektedir.

GÜNEY KOMŞULARIMIZ

 • Türkiye’ nin güney sınırını Suriye ve Irak oluşturur.
 • Suriye sınırı geniş düzlüklerden oluşur.
 • Irak sınırı ise dağlıktır.
 • Irak sınırımız Lozan’ da çizilmiştir. Ancak, Musul ve çevresi sorunu Lozan’ da çözülememiştir. Türkiye, bölgenin kendisine ait olduğunu savunmuş, ancak İngiltere bölgeyi, yeni kurulan Irak’ a bağlamayı başarmıştır.
 • Suriye sınırımız da Lozan Antlaşması ile çizilmiştir. Ancak, bu antlaşmada Hatay bulunmuyordu.
 • Bağımsız Hatay, 1939 yılında kendisini fesih ederek, Türkiye’ ye katılmaya karar verdi. Suriye bu karara karşı çıktı. İkinci Dünya Savaşı öncesinde bölgeden sorumlu olan Fransa kararı sessizce onayladı.
 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 25 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
KARADENİZE KIYISI OLAN ÜLKELER ülkemize komşu olan ülkelerin bayrakları karadenize komşu ülkeler türkiye ye sınır ülkeler haritası karadenize kıyısı olan ülkeler haritası karadeniz ülkeleri haritası türkiyeye sinir olan konşu ülke bayrakları türkiye ile komşu olan ülkeler karadeniz sınır komşuları haritası türkiye\ye sinir ulkeler
 
 

Notlar ›

 
Türkiye: Türkiye veya resmi adıyla Türkiye Cumhuriyeti (), başkenti Ankara olan ve Avrupa ile Asya kıtalarının her ikisinde de toprağı bulunan ülkedir.
Türkiye'nin köyleri: Türkiye'nin köyleri, Türkiye'de kırsal nüfusun yaşadığı yerleşme birimlerinden köy kanununun uygulandığı ve köy olarak tarif edilen sayısı 2010 verilerine göre 34.247'dir.
Karasal iklim: Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşitidir.
Türkiye'de Karadeniz iklimi: Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) asıl olarak Karadeniz Bölgesi'nde ve Marmara Bölgesi'nde Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür.
Akdeniz iklimi: Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır.
Komşum Totoro: Komşum Totoro, orijinal adı Tonari no Totoro (Japonca: となりのトトロ) olan, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilmiş, 1988 Studio Ghibli yapımı bir Japon animasyon (anime) filmdir.
Komşuluk: Komşuluk veya komşuluk ilişkileri, birbirine bitişik veya yakın yerlerde yaşayan kişilerin arasındaki sosyal ilişkidir.
Komşu Yayınları: 2003 yılında kurulan Komşu Yayınevi, Yasakmeyve şiir dergisi ve Yasakmeyve şiir kitaplarıyla yayın hayatına başladı.
Komşunun Tavuğu: Komşunun Tavuğu, şu anlamlara gelebilir,
Komşu Saptama İletişim Kuralı: Komşu Keşfi Protokolü (Neighbor Discovery Protocol (NDP)) IPv6 ile kullanılan internet iletişim kuralları dizisinde bir protokoldur.
Ülkeler listesi: Listede 208 ülke bulunmaktadır.
Ülkelerin GSYİH'ya (nominal) göre sıralanışı: Bu madde sürekli veya belli aralıklarla güncellenmektedir. Bu madde, ülkelerin GSYİH'ya göre sıralanışını vermektedir.
Ülkelerin GSYİH’ya (SAGP) göre sıralanışı: Dünya ülkelerinin gayri safi yurtiçi hasılalarına (GSYİH) göre sıralanmış üç listesi vardır. Bu listedeki GSYİH dolar tahminleri satınalma gücü paritesi (SAGP) hesaplamalarından elde edilmiştir.
Ülkelerin kişi başına GSYİH’ye (SAGP) göre sıralanışı: Bu madde Dünya ülkelerinin, kişi başına gayri safi yurtiçi hasılalarına (GSYİH) göre sıralanmış bir listesidir.
Ülkelerin kişi başına GSYİH'ya (nominal) göre sıralanışı: Bu madde Dünya ülkelerinin, kişi başına gayri safi yurtiçi hasılalarına (GSYİH) göre sıralanmış bir listesidir.
 

0 Yorum ›

 

Turkiye Ye Komsu Ulkeler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Turkiye Ye Komsu Ulkeler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.