Soru & CevapTurkiyenin Matematik Konumu

Turkiyenin Matematik Konumu

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Turkiyenin Matematik Konumu ve Turkiyenin Matematik Konumu Nedir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Türkiye’nin Matematiksel Konumu Nedir? sorusunu soran ziyaretçimize cevap vermiş olmak umuduyla…

Turkiyenin Matematik Konumu

Türkiye’nin Matematiksel Konumu Nedir?

Soru

Türkiye hangi meridyenler ve pareleller arasındadır? (Yazılışı ve okunuşu olarak)

Cevap

Matematik Konumu ve Etkileri

Türkiye, Kuzey Yarım Küre’ de, 36-42 derece kuzey enlemleriyle 26-45 derece doğu boylamlarında arasında yer alır. Bu durumu ülkenin kutuptan çok Ekvator’ a yakın olmasına ve ılıman kuşakta bulunmasına neden olmuştur. Bu durum, Türkiye’ nin iklimi üzerinde etkili olmaktadır. Onun için Türkiye’ nin iklimi ne kutup bölgelerindeki kadar soğuk, ne de ekvatoral bölgedeki kadar sıcak ve yağışlıdır.

Türkiye, 36° – 42° Kuzey paralelleri ile 26° 45° Doğu meridyenleri arasında yer alır. Diğer bir ifadeyle, Türkiye Ekvator’ un kuzeyinde ve Greenwich’ in doğusunda bulunan bir ülkedir. Türkiye’ nin matematik konumunun sonuçları şöylece sıralanabilir:

– Doğu – batı istikametinde 76 dakika yerel saat farkı bulunur.
– Aynı anda tek ortak saat kullanılır. Çünkü doğu – batı yönünde fazla geniş değildir.
– Güneş ışınları hiçbir zaman dik açıyla gelmez.
– İki meridyen arası uzaklık yaklaşık olarak 85 – 86 km dir.
– Orta kuşakta yer alır.
– Mevsimler belirgin olarak görülür.
– Kışın cephesel yağışlar fazladır.
– Güneyden kuzeye gidildikçe güneş ışınlarının geliş açısı küçülür.
– Güneyden kuzeye gidildikçe cisimlerin gölge boyu uzar.
– Güneyden kuzeye gidildikçe gece – gündüz süreleri arasındaki fark artar.
– Kuzeyden esen rüzgârlar sıcaklığı düşürürken, güneyden esen rüzgârlar sıcaklığı yükseltir.
– Dağların güney yamaçları daha sıcaktır. Buna bağlı olarak güney yamaçlarda yerleşmeler fazladır

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 27 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
küre üzerinde türkiyenin bulunduğu yer küre üzerinde türkiyenin bulunduğu yeri gösteriniz türkiyenin matematik konumu nedir turkiyenin matematik konumu küre üzerinde türkiye\nin 74milyon 724bin 269 matematiksel olarak yazılışı türkiyenin küre üzerindeki matematiksel konumu göster turkiyenin dunya konumu matematik konumunun sonuçları küre üzerinde gösterin türkiyenin matematik konumu ve sonuçları sunusu
 
 

Notlar ›

 
Türkiyenin nüfüsu: Türkiyenin nüfüsu TÜİK adrese dayalı nüfus sistemine göre geçen yılın nüfus sayısını açıkladı. 2010 yılına göre 2011 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 281 kişi kişi artışla, toplam 74 milyon 724 bin 269 kişilik nüfusa ulaştı.
Buzul: Buzul, dağ zirvelerinde yaz kış erimeyen ve yer çekiminin etkisiyle yer değiştiren büyük kar ve buz kütlesidir.
Türkiye faunası: Türkiye direyi (Latince: Fauna), hayvanlar âleminin Türkiye sınırları içerisinde yaşayan üyelerinin tümüdür.
Matematikçi: Matematikçi, matematikle uğraşan ve matematik konusunda uzman olan kişilere denir. Matematikçiler, başta bilimsel araştırmalarda olmak üzere, iktisat, pazarlama ve sigorta ile ilgili alanlarda, okullarda ve üniversitelerde, meteoroloji, lojistik ve görüntü işleme mesleklerinde ve özellikle bilişim teknolojisi alanında çalışmaktadırlar.
Matematiksel mantık: Çağdaş mantığın ve çağdaş felsefenin kurucusu Alman mantıkçısı Gottlob Frege, "Matematik mantığın uygulama alanıdır." görüşünden hareketle matematiğin, mantığın aksiyomatik sistemi üzerine kurulabileceğini düşünmüştür. Bu düşünceden hareket ederek aritmetiğin temelleri konusundaki felsefi çalışmaları için bir mantık sistemi geliştirmişti.
Matematiksel analiz: Matematiksel analiz, hesaplamanın esas olduğu matematiğin en önemli kolu. Limit kavramı üzerine kurulmuştur.
Matematik felsefesi: Matematik felsefesi, matematiği anlama çabalarını sınıflandırmaya çalışan bir felsefe dalıdır.
 

0 Yorum ›

 

Turkiyenin Matematik Konumu Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Turkiyenin Matematik Konumu ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.