Soru & CevapUzay Araci Nedir

Uzay Araci Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Uzay Araci Nedir ve Uzay Aracinin Ozellikleri ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Uzay Aracının Özellikleri Nedir, Nasıl Hareket Eder? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Uzay Araci Nedir

Uzay Aracının Özellikleri Nedir, Nasıl Hareket Eder?

Soru

Uzay aracının özellikleri nedir ve nasıl hareket eder

Cevap

Uydular
Dünyanın yörüngesinde dönen, üzerlerinde özel alıcılar ve vericiler bulunan araçlardır. Uydular, roketler yardımızla ya da uzay mekikleriyle uzaya taşınır. Dünya’ nın yörüngesinde, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, GPS uyduları gibi farklı işlevlerde binlerce uydu bulunuyor.

Yörünge Araçları
Başka gezegenlerin ya da gökcisimlerinin yörüngesine girip keşif yapmaları için gönderilen uzay araçlarıdır. Uzak gezegenlere varmaları bazen yıllar sürer. Üzerinde özel kameralar, alıcılar ve vericiler bulunur.

İniş Araçları
Yörünge araçlarıyla birlikte, başka gezegenlerin keşfi için gönderilirler. Gezegenin yörüngesine girdikten sonra yörünge aracından ayrılarak o gezegene iniş yaparlar.

Yüzey Araçları İniş yapılan gezegenlerin yüzeyinde ilerleyerek veri toplayan robotlardır. Üzerlerinde çeşitli alıcılar ve vericiler bulunur.

Uzay Mekikleri Uzaya insan ve yük taşımada kullanılan araçlardır. Fırlatılarak uzaya gönderilirler, geri dönüşteyse özel bir piste iniş yaparlar. Dünya’ yla uzay arasında birçok kez gidip gelebilirler. Kimi zaman mekiğin içine uzay laboratuarı denilen özel bir bölme yerleştirilir; burada deneyler yapılır.

Uzay İstasyonu Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve çalışabileceği büyük uydulardır. İstasyon dünyanın yörüngesine yerleştirildikten sonra astronotlar burada kalarak deneyler ve araştırmalar yapar.

Sputnik

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1957
Ağırlığı: 84 kg
Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
Özellikleri: Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. Görevi, atmosferle ilgili veriler toplayarak, bunları yeryüzüne göndermekti. Ancak, uydu yalnızca 21 gün boyunca sinyal gönderebildi.

Mariner 2

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1962
Ağırlığı: 203 kg
Uzay Ajansı: Nasa
Özellikleri: Venüs gezegeninin keşfi için uzaya gönderilen Mariner 2, başka bir gezegenin yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Venüs’ ün atmosferi ve yüzeyi konusunda bilgiler topladı. Güneş rüzgarıyla ilgili ilk ölçümleri yaptı.

Apollo II iniş aracı

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1969
Ağırlığı: 5.900 kg
Uzay Ajansı: Nasa
Özellikleri: Apollo II seferi, insanlı bir uzay aracının Ay’ a iniş yaptığı ilk sefer. Fırlatıldıktan dört gün sonra, bir astronot yörüngede beklerken, iki astronot bir kapsülle Ay’ a iniş yaptı. Astronotlar Ay’ da 22 saat kaldılar ve taş örnekleri topladılar.

Salyut 1

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1971
Ağırlığı: 18.500 kg
Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
Özellikleri: İlk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, maksimum genişliği 4,1 metreydi. Yapılış amacı, uzun süreli uzay uçuşlarının, insan bedenine etkilerini incelemek ve uzaydan Dünya’ nın fotoğraflarını çekmekti.

Skaylab uzay istasyonu

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1973
Ağırlığı: 74.783 kg
Uzay Ajansı: Nasa
Özellikleri: İnsanların uzayda, ağırlıksız ortamda uzun süre de kalabileceklerini kanıtlamak için uzaya gönderildi. Altı yıl görev yaptı. Güneş ve yeryüzü kaynakları hakkında da veriler topladı.

Viking iniş aracı

Uzaya Gönderiliş Yılı: 1975
Ağırlığı: 576 kg
Uzay Ajansı: Nasa
Özellikleri: Mars’ ın keşfi için planlanan Viking seferlerinde, her biri birer yörünge aracı ve birer iniş aracından oluşan iki araç kullanıldı. Bu bir uzay aracının başka bir gezegeninin yüzeyine güvenli bir biçimde indiği ilk sefer oldu.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 24 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
uzay aracının özellikleri uzay nedir uzay aracının özellikleri nedir uzay araçlarının özellikleri uzay aracinin özellikleri sirayla uzay aracının özellikleri 123 uzay aracınedır uydular nedir salyut 1 özellikleri roketler uzayda nasıl hareket eder
 
 

0 Yorum ›

 

Uzay Araci Nedir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Uzay Araci Nedir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.