Soru & CevapVeda Hutbesi Evrensel Mesajlar

Veda Hutbesi Evrensel Mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar

Veda Hutbesi Evrensel Mesajlar ve Veda Hutbesinde Evrensel Mesajlar ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Veda Hutbesi’nde Yer Alan Evrensel Mesajlar Nelerdir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Hz. Peygamber’in (s.a.v) bu hutbesi, yalnız Müslümanlara okunmuş sıradan bir hutbe olmayıp, bütün insanları kapsayan tarihî bir hutbe ve bir insan hakları evrensel beyannâmesidir. Şimdi bu bağlamda hutbede yer alan evrensel…

Veda Hutbesi Evrensel Mesajlar

Veda Hutbesi’nde Yer Alan Evrensel Mesajlar Nelerdir?

Soru

Veda hutbesinde yer alan evrensel mesajlar nelerdir?

Cevap

Peygamberimizin ölmeden önce yaptığı son haccında, Müslümanlara yaptığı son konuşmaya veda hutbesi denir.

Peygamberimiz yirmi yıldan fazla bir süredir sürdürdüğü İslam’ı yayma mücadelesinde önemli bir başarı elde etmiş Arabistan yarımadasının her tarafına İslam’ı yaymıştı. Yüce Allah dinini tamamlamış, insanlara iletmekistediği ayetler tamamlanmıştı. Peygamberimiz görevinin bittiğini, yakında Yüce Sevgili’ye kavuşacağını umuyordu. Bu nedenle İslam’ın evrensel değerlerini özetleyen bir hutbe verdi.

Peygamberimiz bu hutbede Allah’ın birliğine vurgda bulunarak, tekrar putperestliğe ve onun batıl uygulamalarına dönmemeleri konusunda uyardı. Herkesin Rabbinin huzuruna kavuşacağını ve yaptıklarndan dolayı hesap vereceğini bir kez daha hatırlattı.

İslam’ın en önemli özelliklerinden biri hak ve adalet konusudur. Bu nedenle Peygamberimiz insanların birbiri üzerindeki haklarını hatırlattı. Bu haklar konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Cahiliye döneminin en büyük kötülüklerinden biri, kadınları değersiz görmeleri, kız çocuklarnı diri diri gömmeleriydi. Peygamberimiz kadınların haklarına bir kez daha dikkat çekti ve onları gözetmelerini istedi.

İslam’dan önceki dönemin bir başka kötülüğü, soy üstünlüğünü iddia etmeleri bu nedenle birbiriyle sürekli savaşmalarıydı. Peygamberimiz bütün insanların Adem’den geldiğini hatırlattı ve üstünlüğün ırk ve soyla değil, yapılan güzel iş ve davranışlarla olduğunu vurguladı.

Peygamberimiz, iki emanet bıraktığını bunlara sımsıkı sarıldıkları sürece hiçbir zaman yollarını şaşırmayacaklarını, bu iki emanetin Kur’an ve kendisinin uygulamaları olduğunu bildirdi ve en son şöyle dedi:

İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar. Ne diyeceksiniz? Orada bulunanlar hep birlikte şöyle dediler: " Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz diye şehadet ederiz. " Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz(sav) şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:
" Şahid ol yâ Râb! Şahid ol yâ Râb! Şahid ol yâ Râb! "

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 17 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
veda hutbesi evrensel mesajlar
 
 

Notlar ›

 
Evrensel (gazete): Evrensel, Türkiye'de yayımlanan günlük siyasî gazetedir. Ülke sorunlarına sosyalist bir bakış açısı ile yorum getiren gazete, yüksek tirajlı diğer günlük gazetelerden farklı olarak işçi-sendika sorunları gibi konulara ağırlık verir.
Unicode: Unicode (Evrensel Kod) Unicode Consortium organizasyonu tarafından geliştirilen ve her karaktere bir sayı değeri karşılığı atayan bir standarttır.
Evrensel Disk Biçimi: Universal Disk Format (Evrensel Disk Biçimi), optik medya için kullanılan bir dosya sistemi biçimi tanımlamasıdır.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi: İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (İngilizce: Universal Declaration of Human Rights ya da kısaca UDHR), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun Haziran 1948'de hazırladığı ve birkaç değişiklik yapıldıktan sonra 10 Aralık 1948'de, BM Genel Kurulu'nun Paris'te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildiridir.
Kullanıcı mesaj:Beytullah steel: Ben Bursa dan Beytullah vikipedi yi çok sevdim falla ne ararsan var bunun için saolun sizin sayenizde bu kadar bol kaynağa rastladım.(google da gördüm ben vikipedi yi).
Kullanıcı mesaj:Selinnur: Diğer kullanıcıların kullanıcı sayfalarına müdahale etmeyiniz. Teşekkürler. --M. M. ileti 11:34, 7 Ekim 2008 (UTC)
 

0 Yorum ›

 

Veda Hutbesi Evrensel Mesajlar Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Veda Hutbesi Evrensel Mesajlar ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.