SağlıkGenel SağlıkHastalıklarVirüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars)

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars)

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars) ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars)

Ağır hastalık oluşturan, günler içerisinde ani başlayıp gelişen, öncelikle üst solunum yolları ve akciğerleri tutan bir enfeksiyon hastalığıdır. Sars öksürük veya hapşırmayla bulaşır.Bu hastalığa neden olan virüs coronavirüs ailesinden gelmektedir. SARS virüsü solunum yollarına ve akciğere yerleşir.Yaklaşık 120 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA’dan oluşur.

Belirtileri:
Belirtileri; 38 derecenin üzerinde yüksek ateş, üşüme ve titreme, soğuk terleme, genel bir rahatsızlık hali, yaygın vücut ağrıları, kuru öksürük, baş ve boğaz ağrısı ve solunum zorluğudur. Bazı hastalarda ise; balgam çıkarma, burun akıntısı, sersemlik hali, bulantı, kusma ve ishal de görülebilir.

Hastalığın Bulaşma Yolları:
SARS’ın bulaş yolu temelde damlacık yoludur. Bu nedenle hastanın bulunduğu ortamda öksürük, aksırıkla ortama yayılan ve havada asılı kalan partiküllerin solunması yoluyla bulaşır. Yine hastanın solunumsal sekresyonları ile kirlenmiş mendil, havlu ve eşyalarında bulaşmada rol oynayabilecekleri vurgulanmıştır. SARS’ın bulaşmasında "yakın temas" kavramı öne çıkmaktadır. Yakın temas kavramı SARS hastalığına yakalanmış kişilerin bakıcıları veya hastane görevlilerinde ortaya çıkar.

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars)
Tedavi:
SARS’ın nedeni henüz bilinmediği için hastalığın özgül tedavisi yoktur. Virüslerin etken olduğu tüm diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi antibiyotikler tedavide etkili değildir. Tedavide ülkemizde bulunmayan Tamiflu ilacı hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 07 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
virüsün ve bakterinin sebep olduğu hastalıkların kavram haritası bakterilerin oluşturduğu hastalıklar nelerdir virüsün neden olduğu hastalıklar v irüs ve hastalıkları virüs ve bakteri yolu ile bulaşan ağır hastalıklar virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar kavram haritası virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisi virüs ve bakterilerin neden oldugu rahatsızlıkların isimleri virüsler ve bakterılerın neden oldugu hastalıkların tedavı yontemlerı sr38 sarsılmaz
 
 

Notlar ›

 
Virus (şarkı): Virus Iron Maiden'ın 2 Ağustos 1996 tarihinde yayımladığı single'dır. Parça hiçbir albümde yeralmaz. Ancak grubun toplama albümü Best of the Beastte bulunur.
Virüs sınıflandırması: Virüs sınıflandırması, virüslerin taksonomik bir sistem içinde adlandırılma ve gruplandırılmalarını içerir.
VirusTotal: VirusTotal ücretsiz dosya taratmalarına izin veren bir websitesidir. Yaklaşık 40 antivirüs yazılımı barındırır.
Virüs (anlam ayrımı): Virüs, bakterilerden küçük olan ve konak olarak canlılar dünyasının her üç üst âlemini (Archaea, Bacteria, Eukarya) de kullanabilen parazit nitelikli enfeksiyon ajanlarının genel adıdır.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması: Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması, uluslararası düzeyde İngilizce olarak International Classification of Diseases ya da kısaca ICD olarak kullanılan tanımlamanın dilimizdeki karşılığıdır.
Hastalık: Hastalık veya rahatsızlık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.
Şiddetli akut solunum yolu sendromu: Şiddetli akut solunum yolu sendromu (Severe acute respiratory syndrome (SARS)), insanları etkileyen, SARS coronavirus'ünün (SARS-CoV) neden olduğu solunum yolu sendromudur.
Tsutinalar: Tsutinalar ya da eski adlarıyla Sarsiler (Tsutinaca Tsúùtínà, Karaayakça Saahsiwa, ), Kanada'nın Alberta eyaletinde Calgary yöresinde yaşayan, avcı ve toplayıcı, 18. ve 19 yüzyıllarda ata bağımlı tam göçebe, anasoylu, animist ya da şamanist Ova Kızılderilileri kültür grubundan Kızılderili halkı.
Sarsak Dayı: Sarsak Dayı ya da Sarsak Dayı Connecticut'ta (İng. Uncle Wiggily in Connecticut) ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez The New Yorker dergisinin 20 Mart 1948'de çıkan sayısında yayımlanan öyküsüdür.
Sarsım (fizik): Sarsım (ayrıca Ekivme), fizikte ivmenin değişme oranı, yani ivmenin zamana göre türevi, hızın zamana göre ikinci türevi ve konumun zamana göre üçüncü türevidir.
Sarsılmaz sr38: Sarsılmaz sr38 bir Smith Wesson 686 klonu olup, Türkiye yapımı toplu tabancadır.Sarsılmaz sr38, SARSILMAZ A.Ş.
 

1 Yorum ›

 
  1. hikmethan Aralık 24th, 2013 - Saat: 18:38:08

    tam benim istediğim gibi değil

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars) Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (sars) ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.