SağlıkGenel SağlıkHastalıklarVirüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı)

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı)

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı) hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı)

İnsanlarda virüslerin sebep olduğu en sık rastlanan hastalık herhalde soğuk algınlığıdır. Çok değişken olmakla birlikte genç bir kişi senede ortalama iki ya da üç kez soğuk algınlığına yakalanır. Özellikle çocuklarda ve gençlerde burunda virüs iltihabı sık görülür.

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı)

Nedenleri:

Soğuk algınlığının nedenleri üşüme, bağışıklık durumu, beslenme ve vitamin eksikliği, yorgunluk burun tıkanıklığı, burun salgılarının asitlik derecesi ve böbrek, karaciğer ve kan hastalıkları, şeker hastalığı ve verem gibi genel hastalıklardır.

Toplumda soğuk algınlığına sebep olan virüsler çok yaygındır ve sayıları 200’den fazladır. Rinovirüs (Rhinovirus) ve Koronavirüs (Coronavirus) en sık rastlanır. Kişilerin direnci düştüğü zaman veya çok yoğun ve bulaşıcı virüslere maruz kalındığı zaman enfeksiyon ortaya çıkar. Üşümek vücut direncini düşürdüğü için soğuk algınlığına zemin hazırlar. Rinovirüslerin kuluçka süresi 1-3 gün arasındadır. Soğuk algınlığını çoğu kez bakteri enfeksiyonu takip eder.

Belirtileri:
Belirtileri tıkalı burun, hapşırmak, sulanan gözler, boğazda yanma, öksürük, hafif ateş ve beraberinde titremeler, bütün bir kırıklık ve baş ağrısıdır.

Gidişi:
Soğuk algınlığı 4 dönem sürer:
1.dönem birkaç saat sürer. Burun hava yolu açıktır fakat virüslerin giriş noktasında kaşıntı, tahriş, kuruma ve yanma hissi olur.
2. dönemde virüsler burun iç yüzeyine ve lenf sistemine yayılır. Bu işlem birkaç saat veya gün sürer. Virüslerin ilk girdiği yer iyileşirken daha sonraları yayılmış olduğu bölgelerde hastalık devam eder. Boğaz kurur ve yutkunurken ağrır. Aksırma, sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Burun içi ve boğaz şiş ve kırmızı görünümdedir. Halsizlik, kırgınlık ve ateş bu dönemde ortaya çıkar. 3. dönemin başladığı üçüncü günde fırsatçı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar belirgin olur. Burun içinin rengi koyulaşır, sulu burun akıntısının miktarı azalır, kıvamı artar, yapışkan beyaz bazen yeşilimsi bir hal alır. Tıkanıklık ve bitkinlik bu dönemde en çoktur. Bu dönemdeki akıntı, içeriğindeki maddeler nedeniyle mendili kuruyunca sertleştirir.
4. dönemde şikayetler ve bulgular azalır, 5-10 gün sonra iyileşme gerçekleşir.

Tedavi:Soğuk algınlığı bir virüs enfeksiyonu olduğundan antibiyotikler yararsızdır. Bu nedenle tedavi büyük ölçüde hastanın kendisine bağlıdır. Mesela hasta tuzlu ılık su ile günde üç defa gargara yapabilir ya da boğazı rahatlatmak için ağrı kesici kullanabilir. Hastanın evde dinlenmesi gerekir. Soğuk algınlığı 3-4 gün ya da en fazla bir hafta sürer.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları gösteren poster yapımı virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları gösteren poster virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkların posteri bakterilerin insanlarda yaptığı hastalıklar hastalıklarla ilgili poster virüslerin neden oldu hastalıkların 5 tanesi virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları gösteren kısa yazım virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar poster yapımı virüs ve bakterlerin neden olduğu hastalıklar gösteren poster mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların sınıfralaması
 
 

Notlar ›

 
Virus (şarkı): Virus Iron Maiden'ın 2 Ağustos 1996 tarihinde yayımladığı single'dır. Parça hiçbir albümde yeralmaz. Ancak grubun toplama albümü Best of the Beastte bulunur.
Virüs sınıflandırması: Virüs sınıflandırması, virüslerin taksonomik bir sistem içinde adlandırılma ve gruplandırılmalarını içerir.
VirusTotal: VirusTotal ücretsiz dosya taratmalarına izin veren bir websitesidir. Yaklaşık 40 antivirüs yazılımı barındırır.
Virüs (anlam ayrımı): Virüs, bakterilerden küçük olan ve konak olarak canlılar dünyasının her üç üst âlemini (Archaea, Bacteria, Eukarya) de kullanabilen parazit nitelikli enfeksiyon ajanlarının genel adıdır.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması: Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması, uluslararası düzeyde İngilizce olarak International Classification of Diseases ya da kısaca ICD olarak kullanılan tanımlamanın dilimizdeki karşılığıdır.
Hastalık: Hastalık veya rahatsızlık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.
Soğuk Savaş: Soğuk Savaş, Doğu Bloku ülkeleri ile Batı İttifakı (NATO) arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginliktir.
Soğuk iklimler: Asya'nın kuzeyinde yer alan Sibirya, 12.800.000 km²'lik yüzölçümüyle Rusya'nın yüzde 60'tan fazlasını kaplar.
Soğuk Dağ: Soğuk Dağ (İngilizce: Cold Mountain), 2003, ABD yapımı Amerikan İç Savaşı'nı konu alan sinema filmi. Charles Frazier'in aynı adlı öyküsünden uyarlanmıştır.
Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu: Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu, yönetmen Engin Ayça'nın ikinci uzun metrajlı filmi.
Nezle: Nezle, akut nazofarenjit. Rhinovirüsler denilen bir Virüs türünün neden olduğu ve acil tedavi gerektirmeyen, kendiliğinden 7-10 gün içinde geçen, burun akıntısı, ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.
 

0 Yorum ›

 

Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı) Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Virüs Ve Bakterilerin Neden Olduğu Hastalıklar (soğuk Algınlığı) ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.