SağlıkGenel SağlıkVirüslerin Genel Özellikleri

Virüslerin Genel Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Virüslerin Genel Özellikleri ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Virüslerin Genel Özellikleri

Virüsler bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan daha küçüktür*ler. Morfolojik bakımdan büyüklüğü nanometre olarak belirtilir. Ancak elektron mikroskobu ile görülebilirler. Virüsler sadece, DNA veya RNA’dan oluşan bir yönetici molekül ve protein kılıftan oluşur. DNA veya RNA’ dan oluşan bu yönetici moleküle genom adı verilir. Yönetici molekülleri zarla çevrili değildir. İçine gireceği hücrenin, hücre zarını delen enzime sahiptirler. Bunun dışında enzim sistemleri yoktur. Bu nedenle ATP sentezleyemezler, beslenip büyüyemezler. Ancak canlı hücrelerin içinde çoğalabilirler. Başka bir deyişle zorunlu hücre içi paraziti olarak canlı hücrelerin içinde ya*şar ve çoğalabilirler.

Bugün biyoteknolojik metotlar kullanılarak yeni süper virüsler üretil*meye çalışılmaktadır. Örneğin, bazen virüsler bakteriyi öldürmeden sadece kendilerini çoğaltırlar. Bunu engellemek ve virüsün ulaştığı bakterinin yok olmasını garantilemek için virüslere bakteriyi öldürecek olan bir proteinin genetik kodu yerleştirilir ve virüs kendi genetik materyali yanı sıra bu kodu da bakteriye enjekte eder. Bakteri böylece kendisini zehirleyecek olan prote*ini sentezlemek zorunda kalır ve kendini öldürür. Başka bir çalışmada ise vi*rüslerin genetik kodu, bakterilerin savunma sisteminden korunacak şekilde değiştirilmeye çalışılmaktadır. Bakterilerde bulunan ve belirli bazı DNA bölgelerini tanıyarak onları kesen, parçalayan enzimlere "restrüksiyon en*zimleri" adı verilir. Bir bakteriye bakteriyofaj girdiğinde bu enzimler hemen yabancı DNA’yı parçalamaya, etkisiz hale getirmeye çalışırlar. Bunu engel*lemek ve fajı korumak için, fajın genetik kodundan bu enzimlerin tanıdığı bölgeler mümkün olduğu kadar çıkartılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu işlem yapılırken fajın işlevselliği de zarar görmemelidir. Hangi DNA parçalarının çıkartılıp, hangilerinin korunacağını belirlemek için bilgisayar programların*dan yararlanılmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 15 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
virüslerin genel özellikleri virüslerin özellikleri virüs ve bakterilerin genel özellikleri bakteri ve virüslerin genel özellikleri nelerdir kısa virüsler hidroitler genel özellikleri virüslerin genel özellikleri nelerdir indir virüslerin genel özellikleri nelerdir kısaca virüslerin özellikleri incelenecek wikipedia virüslerin özellikleri kısa virüs ve bakterinin genel özellikleri
 
 

Notlar ›

 
Genelkurmay: Genelkurmay, silahlı kuvvetlere komuta etmek için kurulan en üst düzey kuruluştur.
Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı: Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı (T.C. Gnkur. Bşk., eski adıyla Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisliği), Türk Silahlı Kuvvetleri'ni komuta eden ve yönlendiren Türkiye'deki en üst düzey askerî birim.
İnternet: İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.
Genel görelilik: Genel görelilik ya da göreliliğin genel kuramı, 1916 yılında Albert Einstein tarafından yayımlanan kütleçekimin geometrik kuramı.
Nüfus: Nüfus, belirli bir zamanda sınırları tanımlı bir bölgede yaşayan insan sayısıdır. Sözcük çoğunlukla insan sayısını belirleyen bir kavram olarak kullanılır.
 

0 Yorum ›

 

Virüslerin Genel Özellikleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Virüslerin Genel Özellikleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.