SağlıkGenel SağlıkHastalıklarVitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında

Vitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Vitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Vitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında

Vitiligo
dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden kronik ve çoğu zaman ilerleyici hastanın dış görünüşünde problem oluşturan bir deri hastalığıdır.

Vitiligonun oluştuğu alanlarında deri beyaz görünürken çevresindeki bölgeler kişinin ten rengiyle aynıdır. Hastalıklı bölgelerde cilde rengini veren melanositlerdeki rahatsızlık nedeniyle tüyler ve kıllardada beyazlık görülür.

Beyaz renge dönüşen bölgeler çeşitli büyüklüklerde olabilir. Kimi zaman görünmeyecek kadar küçük olan bu bölgeler, kimi zaman çok daha büyük boyutlara ulaşabilir ve hatta derinin büyük bir bölümünü etkilemiş olabilir. Sıklıkla vücudun yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el ve kol bölgelerinde görülür.

Hastalık sonucu oluşan bu beyaz bölgeler güneş sonucu oluşan ultraviyole ışınına karşı diğer blgelerden daha hassas olurlar. Hastalıklı kişilerde güneş yanıklarından, veya alınabilecek herahangi bir darbelerden sonra yeni vitiligo bölgeleri oluşabilir.

Vitiligo hastalığı birçok hastalıklarla (kanser, diabet vs.) beraber aynı anda kişilerde görülebilinir.

Toplumda görülme sıklığı %1 ile %2 arasındadır. Vücutta oluşan her beyaz leke kişinin virtiligo hastalığına yakalandığı anlamına gelmez. Bu ayrımın yapılabilmesi için hastalıkla ilgili bir uzman doktor muayenesi şarttır.

Birçok farklı rahatsızlığa bağlı lekeler vitiligo hastalığı sonucu oluşan lekeler ile karışabilir. Bu hastalık, otoimmun kökenli olup hastanın vücudundaki renk oluşumunu sağlayan hücrelere karşı hastanın vücudundaki yıkıcı hücrelerinin aktivasyonu ile başlar.

Hastalığın veya hastalığı taşıyan genlerinaile bireylerinde bulunması, kişilerde görülme ihtimalini artırır. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlarda ve farklı hastalık dönemlerinde vitiligonun başlaması ve artması daha olasıdır. Çünkü bu gibi anlarda vücudun savunma sistemi zayıflamış ve direnci kırılmıştır.

Hastalık sonucu beyazlayan bölge bazen hastalığın çıktığı bölgelerde sınırlı kalırken birçok hastada yayılmaya devam eder.

Hastalığın bazı tedavi yöntemleri

Repigmentasyon tedavisi

  • Dar band UVB tedavisi
  • Depigmentasyon tedavisi
  • PUVA tedavisi
  • Topikal kortikosteroid
  • Pimekrolimus ve takrolimus
  • Normal deriden sağlam renk hücresi nakli
  • Ayrıca efsanevi pop sanatçısı Michael Jackson’da bu hastalığın kurbanları arasındadır.

wikipedia

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
beyaz diş özet deri nedir
 
 

0 Yorum ›

 

Vitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Vitiligo Nedir? Vitiligo Hakkında ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.