Soru & CevapYapay Toprak Nasil Olusur

Yapay Toprak Nasil Olusur

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Toprağın Oluşmasındaki Yapay Etkiler sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Yapay Toprak Nasil Olusur ve ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

30 Mart 2007 Yapay etmenlerin temelinde insan bulunmaktadır. …

Yapay Toprak Nasil Olusur

Toprağın Oluşmasındaki Yapay Etkiler

Soru

TOPRAĞIN OLUŞMASINI SAĞLAYAN YAPAY ETKİLER NELERDİR?

Cevap

Toprağın Oluşumuna Etki Eden Faktörler:
1-Ana materyal: Ana materyalin tabiatı toprak oluşu işleminin gidişi üzerinde etki yapar. Ana materyalin kimyasal ve minerolojik yapısı toprağın ayrışma ve parçalanmasına etki yaparak oluşumun yavaş veya hızlı ilerlemesine sebep olur.
2-İklim Toprak oluşu üzerine etkisi yağış ve ısışeklindedir. Lsı ve yağış toprakta cereyan eden fiziksel ve
kimyasal olayların hızına etki yaparak toprak oluşuna katkıda bulunurlar.
3- Canlılar: Toprak oluşuna etkileri özellikle bitkilerin iklimle yakından ilgilidir. Dört ana gurupta toplanırlar.
a.Mikro organizmalar
b.Bitki örtüsü c.hayvanlar d.İnsanlar
4- Topografya: Toprak oluşuna birinci derecede etkileri drenaja. Suyun arazi üzerindeki akışına. Erozyona
tesiri şeklindedir. İkinci derecede etkisi ise güneş ve rüzgara karşı olan yöneylerdeki arklar nedeniyledir.
5- Zaman: Diğer faktörler sabit kabul edildiğinde zaman süresi uzadıkça toprakların olgunlaşması da
ilerlemektedir. Pratikte horizonların sayısının artması ve kalınlığın fazlalaşmasıyla toprağın daha fazla olgunlaştığı
kabul edilmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
toprağın oluşmasına sağlayan etkiler toprağın oluşmasını sağlayan yapay etkiler toprağın oluşumunu etkileyen yapay faktörler toprak nasıl oluşur ?yapay etkileri nelerdir? Toprak olusumunun yapay etkılerı yapay toprak oluşturulabilir mi
 
 

Notlar ›

 
Yapay zekâ: Yapay zekâ (YZ veya İng. Artificial Intelligence'den AI), insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır.
Yapay uydu: Yapay uydular, insanoğlunun geliştirip Dünya'nın veya başka gezegenlerin yörüngesine yerleştirdiği uydulardır.
Yapay Zeka (film): A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka) Bilimkurgu donelerle geleceğe taşınmış bir tür Pinokyo uyarlaması olan bu yapım, yönetmeni Steven Spielberg'le olduğu kadar başrol oyuncusu Haley Joel Osment ile de dikkat çekiyor.
Yapay dil: Yapay dil, diğer pek çok dilin aksine kaynağı belli olan, yani o dili oluşturan kişi ya da komisyonun adı bilinen, grameri tarihin akışı içerisinde insanların günlük kabulleri ya da yönelimleriyle evrilmemiş, tamamen insan eliyle yapılandırılmış olan dillerdir.
Yapay sinir ağları: Yapay sinir ağları (YSA), insan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenerek geliştirilmiş bir bilgiişlem teknolojisidir.
Toprak Mahsulleri Ofisi: Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 1938 yılında kurulan, sermayesinin tamamı devlete ait, 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe ve faaliyetlerinde özerkliğe sahip, sorumluluğu sermayesi ile sınırlı bir İktisadi Devlet Teşekkülü’dür.
Turgutluspor: Turgutluspor, 1984 yılında Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Toprakspor ve Tukaşspor'un birleşmesiyle kurulan futbol takımıdır.
Toprak alkali metal: Alkalinler ya da Toprak Alkali Metaller:
Toprakkale: * Toprakkale - Ağrı ili Eleşkirt ilçesinin köyü
 

0 Yorum ›

 

Yapay Toprak Nasil Olusur Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Yapay Toprak Nasil Olusur ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.