SağlıkGenel SağlıkAnne ve Çocuk SağlığıYumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer?

Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer? hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer?

Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer?

Gebelik oluşumunu sistematik bir şekilde düşünmek, infertilitenin değerlendirmesinde kolaylık sağlayabilir. Üreme çağındaki bir kadında her ay overlerde bir grup aday yumurta (primordial follikül) uyarılmakta ve aralarından seçilen bir tanesi bölünme sürecini başlatmaktadır. Burada “yumurta” ve yumurtanın içerisinde büyüdüğü “follikül” (sıvı keseciği) tanımlarını birbirinden ayırd etmek gerekir. Yumurta hücresi gelişim uyarısına maruz kaldıktan sonra çevresindeki hücrelerden bir sıvı salgılanmaya başlar. Bu sıvı yumurtayı çevreleyerek gelişimi için gerekli maddeleri sağlayacaktır. Yumurta geliştikçe büyüyen bu sıvı keseciğine “follikül” adı verilmektedir. Follikül yumurtayı barındırmaktadır. Yumurta belirli bir olgunluğa ulaştığında follikül çatlayacak ve içerisindeki sıvı ile birlikte yumurta dışarı atılacaktır. Yumurta karın boşluğuna düştükten sonra tüplerden birinin içerisine geçecek ve burada döllenmesi için gerekli olan sperm ile karşılaşacağı bölgeye yerleşecektir.

Aday yumurta döneminden olgun yumurta aşamasına dek sürecek olan gelişme süreci çok uzun bir süre teşkil etmektedir. Her ay büyüyen tek bir yumurtanın gelişiminin yaklaşık 3 ay öncesinden başladığı bilinmektedir. Gelişen yumurta, ovulasyon yani yumurtanın çatlaması tetikleninceye kadar hücre bölünmesinin belirli bir aşamasında duraklar.

Spermlerin vajen içerisinden, tüpün bu bölgesine kadar sürecek olan yolculuğunda büyük bir elemeye maruz kaldığı ve hareketlliliği en iyi olan spermlerin bu bölgeye ulaştığını bilmekteyiz. Vajende toplanan her 1 milyon spermden yaklaşık 1000 tanesi yumurtaya ulaşabilmektedir. Kaybın çoğu vajende gerçekleşmektedir. Rahim ağzı, spermleri yaklaşık 72 saatlik bir süreyle rezervuar olarak barındırmaktadır.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 13 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
çatlayan yumurta kaç gün yaşar yumurta çatladıktan sonra kaç gün yaşar burun çatlaması kaç gün sürrer yumurta oluşumu ve çatlama arasındaki fark yumurta kaç günde oluşur yumurta çatlaması nasıl oluşur YUMURTA ÇATLAMA SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR yumurta çatlama ağrısı kaç gün sürer YUMURTA CATLAKLIĞI KAÇ GÜN SÜRER yumurta catladiktan sonra kac gun
 
 

Notlar ›

 
Yumurtalık (bitki): Yumurtalık, Ovaryum olarak da bilinir, dişi organda stilusun alt tarafında bulunan ve bir veya daha çok sayıda tohum taslağı taşıyan şişkin parça.
Yumurtalık, Adana: Yumurtalık, Adana ilinin bir ilçesidir. Eski adı Ayas olup, Türkçeleştirmek adına ismi Yumurtalık'a çevrilmiştir.
Yumurtalık: Yumurtalık, dölyatağının iki tarafında, geniş bağlar içinde bulunan simetrik iki bezin her biri. Yumurtalık, dişi üreme hücrelerini yani yumurtaları bulunduran bir dişi üreme organıdır.
Yumurta (film): Yumurta, Semih Kaplanoğlu'nun 2007 yılında çektiği film. Bal ve Süt ile birleşen üçlemenin ilk filmi. Film Avrupa Film Festivali'nde 12 dalda aday gösterildi.
 

0 Yorum ›

 

Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.