Kültür / SanatGenel KültürPratik BilgilerÜlkelerYunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Sponsorlu Bağlantılar

Yunanistan yöresel kıyafetleri ve resimleri

Komşu ülke Yunanistan’ın yöresel kıyafetleri çok çok farklı sayılmazlar. Avrupai özllikler taşımasına rağmen bulunduğu çevreden de etkilenmişlerdir. Medeniyet beşiği, çok çok derin geçmişi bulunan Büyük Yunan tarihinin verdiği çeşitlilikle Yunan yöresel kıyafetleri…

Yunanista’nın geleneksel kıyafetleri, yunanistanın yöresel giysileri nelerdir, Yunan giyim tarzı, Yunan kıyafetleri, Yöresel Yunan kıyafetleri hakkında bilgi

Yunanistan yöresel kıyafetleri, Yunan giyim tarzı, Yunan kıyafetleri, Yöresel Yunan kıyafetleri
Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri

Foustanella/Tsolias
Diplomatlar ve savaşçılar tarafından takılan Foustanella / Tsolias, bu kostüm erkekler için ulusal kostüm ilan edildi; bu dağlık alanlarda bulunur ve Yunanistan Orta ve Güney bölgelerinde ağırlıklı olarak giyilirdi.Kostüm çapraz birlikte dikilir “langolia” denilen bez üçgen şeklinde parçalar tarafından yapılan beyaz pilili etek (Foustanella) adını türetir.Foustanella etek Yunanistan Osmanlı egemenliği altında olduğu yıllarda, simgeleyen 400 pileler oluşur. Türklerin mücadele ederken 1821 devriminin Yunan Fighters Foustanella giydi. Bugün Atina’da Meçhul Asker Mezarı kendi nöbet tutmak Evzones, Cumhurbaşkanlığı Muhafız, resmi üniforma olarak hizmet vermektedir.Kostüm kalan çok geniş akan kollu beyaz bir gömlek oluşan ve nakışlı yün yelek “fermeli” denir ve arkasından asılı paneller vardır.Yelek, muhafız kaptanı tarafından giyilen ikincisi, mavi siyah ya da bordo olabilir. Bir kanat beline yıpranmış ve dağcılık için giyilirdi Tsarouhia olarak bilinen büyük pompons var ayakkabıları işaret edilmektedir.

Vraka
Tüm Ege adalarında bazı varyasyonlar ile giyilir Vraka Bu kostüm, vraka erkek elbise klasik türüdür. Bir panavaki (beyaz iç çamaşırı), beyaz gömlek, Karamani (şalvar), koumbouri (kolsuz yelek çarpı), kanat, Zaka (dış kılıf)) ve megalo FeSi (püsküllü kap) oluşur.

Karagouna
Karagouna Orta Yunanistan’daki Teselya gelen ünlü kadın kılık. Karagouna kostüm Teselya vadinin zenginliği simgeleyen parlak renkleri ile bir gelinlik olduğunu. Ismi kadınların nedeniyle kostüm ve takı ağırlığının sadece başlarını hareket olabilir yolu çıktı. Bu kostüm bir kalın siyah saçak kenarı ile beyaz bir elbise, etek boyu, beyaz bir kolsuz ceket de kollar ve nakış kenarlarında el yapımı kümeleriyle bir yün palto olan bir iç çamaşırı oluşur” sayias” dekore trim, kısa bir kırmızı yün zengin işlemeli yelek hissettim ve siyah veya renkli perçemli kadife kol bantları.Beline takılan kırmızı işlemeli altın iplik bantları ile apron hissettim ve nihayet siyah işlemeli baş başörtü eşarp sarılmış ve daha sonra başının etrafında bükülmüş ve alnını altın süslüdür. Bu kostüm ayırt edici özellikleri, gelinin zenginliği simgeleyen, koynunda boyunca giyilen sikkelerin zincirlerinin kaç satır vardır. Önlük, aynı zamanda bir broş ve gümüş veya altın zincir parçası süslüdür.

Desfina (Sterea Helladas)
kadın Desfina Yunanistan Fokida bölgenin bir köylü elbise. Püsküller ve saçak beyaz miğfer süsleyin. O an tüm beyaz uzun kollu elbise. Bu fazla siyah ve kırmızı kablo ile süslenmiş uzun beyaz bir yelek. Belden yukarısı bağlayan o parlak kırmızı kadife önlük sırmalı edilir.

Crete
Yunanistan’ın güney adaları için ortak olarak Girit kadınlar pantolonlu giyerler. Ayrıca ön ve arka önlük giyerler. Onların siyah keçe veya kadife ceketler zengin altın nakışlarla süslenmiş ve bunlar altın bir kolye takın. Başlarını olarak buldukları Bizans İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis (bugünkü İstanbul) kaybı için yas siyah tığ işi “mandili” giyerler. Onların gözünde sarkan püsküllü Girit Arkadi de manastırın patlama içinde kaybolmuş insanlar için gözyaşı temsil söyleniyor.Mandili düşer, bu da ele almak gerekir olmadığı bir işaretidir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
geleneksel kyafetlerimiz yunanistan kıyafetleri yunan giysileri yunanistanın kıyafetleri yunanistanın geleneksel kıyafetleri yunan gelenekleri yunanistan\ın kıyafetleri yunanistan ın giydigi elbiseler yunanistanın geneliksel kıyafetleri yunanistanın geleneksel giysileri
 
 

Notlar ›

 
Gelenek: Gelenek, bir toplumda, bir toplulukta çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar.
Geleneksel Çin yazısı: ¹¹Geleneksel Çin yazısı (Çince: 繁体字; pinyin: fántǐ zì), Çin yazısının eski çağlardan beri Çin'de kullanılan bir sürümüdür.
Geleneksel Çin tıbbı: Geleneksel Çin tıbbı (GÇT) (İngilizce'de "Traditional Chinese medicine" olduğundan TCM veya T.C.M., basitleştirilmiş Çince: 中医学; Geleneksel Çince: 中醫學; Pinyin: Zhōngyī xué), binlerce yıldır Çin'de geliştirilen ve uygulanan geleneksel tıbbi uygulamaların bütününü tanımlamaktadır.
Geleneksel Türk sanatları: Geleneksel Türk sanatları, Türk kültürünün bir kısmını meydana getiren sanat ve sanat uslupları. Geleneksel Türk sanatlarının bir kısmı İslam öncesi dönemden kaynaklanır.
Ebru: Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlamış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır.
Yunanistan: Yunanistan veya resmî adı ile Helen Cumhuriyeti (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία, Eliniki Dimokratia) (Ελλάδα, Elada, UFA: ; tarihî olarak Ελλάς, Ellas UFA: [e̞ˈlas]) Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke.
Yunanca: Yunanca veya Yunan Dili, (Yunanca: Ελληνικά veya Eλληνική γλώσσα ) Yunanistan'ın ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin resmî dilidir.
Yunan mitolojisi: Yunan mitolojisi, Yunan tanrıları, tanrıçaları ve kahramanları hakkındaki hikâyelerden oluşan sözlü edebiyatla yaratılmış ve yaygınlaşmış bir mitolojidir.
Yunanlar: Yunan, Helen soyundan gelen veya Yunanistan'ın vatandaşlığında olan, genellikle Yunanca konuşan, en yaygın olarak günümüz Yunanistan topraklarında yaşayan millet ve etnik gruba verilen addır.
 

0 Yorum ›

 

Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Yunanistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Yunan Kıyafetleri Elbiseleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.